Ukrainian Warchive — це цифровий архів фотографій, що документують війну Російсько-Українську війну. Мета проєкту — збереження фотографічної спадщини та пам’яті про війну на майбутнє.


Фото: Сергій Ілляшенко

Про Архів

  • Архів збирає та каталогізує світлини фотографів, зроблені в Україні від початку повномасштабного вторгнення.
  • Копії фотографій з низькою роздільною здатністю будуть відображаються на веб-платформі Ukrainian Warchive, яка дає змогу досліджувати матеріали архіву через пошук за автором, темою, локацією, датою та технологією створення.
  • Згідно міжнародних стандартів онлайн-архівації, світлини зберігаються в трьох копіях - на фізичному сервері, хмаровому сховищі архіву та стратегічна копія на магнітних стрічках.
  • Фотографи, що надають свої роботи архіву, мають можливість отримати фінансову підтримки для створення власних фотопроєктів, беруть участь у виставках та інших подіях, організованих Ukrainian Warchive або в партнерстві з Ukrainian Warchive.

чим корисні

Для фотографів:

  • Зберігаємо роботи в сталому тематичному Архіві з мінімальними ризиками з довгостроковою перспективою
  • Допомагаємо в створенні метаданих і архівації
  • Допомагаємо структурувати власний архів
  • Залучаємо фотографів у міжнародні виставки і події, допомагаємо інституціям, музеям, дослідникам, профільним організаціям і широкій аудиторії побачити українську фотографію
  • Просуваємо цінності фотографії як мистецтва
  • Документуємо досвід фотографів
подати свою кандидатуру

Для користувачів:

  • Розповідаємо про війну Росії проти України, життя суспільства та інші аспекти війни через візуальне мистецтво
  • Робимо фотографії війни доступними через веб-платформу, яка дозволяє знайти знімки і інформацію про них за датою, локацією, автором або темою, порівняти з іншими джерелами і знімками
  • Знайомимо з фотографами, документалістами, художниками і журналістами, які висвітлюють війни і конфлікти

Команда

Ukrainian Warchive був заснований у серпні 2022 року. Серед співзасновників архіву: фотографи Міша Педан та Еміне Зіятдінова, редактори Катерина Сергацкова та Євген Сафонов.  

Команда архіву включає:

Еміне Зіятдінова
директор
Євгеній Сафонов
головний редактор
Аміна Ахмед
комунікації
Арсеній Герасименко
архівіст

партнери

FAQ – питання-відповіді

1

Чий проєкт?

Серед ініціаторів: фотографи Міша Педан та Еміне Зіятдінова, а також головна редакторка Заборони Катерина Сергацкова та співзасновник Bird in Flight Євген Сафонов.

Платформа розробляється за підтримки Шведського інституту, Фонду Хассельблад та Distant Viewing Lab при Університеті Річмонду (розробники Photogrammar).

2

Як працюватиме архів?

Архів збирає фотографії професійних фотографів, художників, в основі яких є документальний підхід, і аматорів, зроблені в Україні під час російського вторгнення, яке розпочалося 24 лютого 2022 року.

Платформа працюватиме у двох напрямках:

1. Архів – побудовано за міжнародними стандартами архівації та зберігається в двох копіях  Архівні знімки зберігаються на серверах паралельно в двох країнах, аби уникнути ризику знищення, а самі зображення зберігаються у хорошій роздільній здатності в форматах .jpeg або .tiff та не доступні для перегляду користувачів;

2. Онлайн платформа – для користувачів, що знаходитимуть фотографії війни доступним способом через веб-платформу, яка дозволяє знайти знімки і інформацію про них за датою, локацією, автором або темою, порівняти з іншими джерелами і знімками

4

Які бонуси для мене як для автора?

Фотографи стають учасниками Архіву і отримують можливості підтримки для створення власних фотопроєктів, беруть участь у виставках, публічних виступах та інших подіях, організованих Архівом або в партнерстві з Архівом.

Програма міні-грантів між залученими учасниками проєкту вартістю 800 євро для 10 авторів відбуватимуться з певною періодичністю.

Розпочнемо перше коло підтримки вже в вересні 2022 року.

5

Хто встановив правила для архіву?

Архів побудовано за міжнародними стандартами архівації та зберігається в двох копіях. Архівні знімки зберігаються на серверах паралельно в двох країнах, аби уникнути ризику знищення.Ніхто персонально з представників організації не впливає на архів, так як ми будуємо його за міжнародними стандартами архівації. Ось приклад платформи, які попередньо створювали розробники, з котрими наразі співпрацюємо: https://photogrammar.org/maps

6

Куди йдуть мої зображення? Для видань?

Проект є некомерційним і не буде продавати фотографії через платформу. Сам архів в першу чергу має на меті збереження фотографій про війну. Платформа є інструментом для інформування про війну зі зручною навігацією і пошуковою системою.

Надання дозволу на некомерційне/комерційне використання третіми сторонами через платформу є виключно рішенням фотографа і буде прописано в угоді.

Надання фотографій на виставки, заходи або публікації у книгах будуть узгоджуватися з авторами.

7

Хто відбирає фото? Чи потрібно відбирати роботи?

1. Міша Педан – фотограф, куратор. Швеція

2. Євген Сафонов – співзасновник Bird in Flight, ініціатива підтримки підприємців в Україні Keep Going. Україна

3. Катерина Сергацкова – співзасновниця незалежного медіа Zaborona, Фонд підтримки журналістів в Україні 2402. Україна

4. Еміне Зіятдінова – фотографка, консультантка Thomson Reuters Foundation. Україна-Великобританія

Але в першу чергу фотографії відбирають автори. На даному етапі ми просимо:

  • Надішліть 15-45 фотографій в повному розмірі у форматі .jpeg або .tiff
  • Кожна фотографія має супроводжуватися підписом (немає обмежень по об’єму опису).
  • Мінімально має містити інформацію – хто або що зображено, що відбувається, де відбувається, коли і чому.
  • Вкажіть точну дату (особливо якщо фото не містить цієї інформації в EXIF файлі, або ваша фотокамера датує фотографії неправильно).
  • Населений пункт де була відзнята фотографія.
  • Якщо точна локація зображеного на фото є чутливою інформацією – будь ласка вкажіть це (наприклад, зйомки на локаціях військових частин або об'єктів).
  • Кожна серія має супроводжуватися описом (якщо це не серія – то опис декількома речами що об'єднує фотографії, наприклад: «Львів під час повномасштабного вторгнення» або «Буча після окупації».
  • Якщо фотографії не об'єднуються тематично – то вони будуть йти в папку Репортаж або Інше. Краще якщо ви самі дасте назву папці.
  • Якщо серія не створена фоторепортажним методом, то будь-ласка включіть в опис які саме художні практики та технічні прийоми ви використовували для створення проекту.
  • Будь ласка, вкажіть, до якого жанру відноситься серію: фотожурналізм або художня документалістика. Ця інформація ніяким чином не є намаганням оцінки вашої художньої практики або художності фотографії. Оскільки важливою метою проекту є боротьба з російською дезінформацією, ми намагаємося прозоро вказувати якщо альтернація кольору, контенту або постановка мала місце при зйомці.
  • Свій портрет + хто його зробив, коротку біографію.
  • Написання вашого імені та прізвища українською і латиницею.

Опісля команда проєкту перегляне надану інформацію та зв’яжеться з вами задля надання відповіді та уточнень.

8

Хотів би більше зрозуміти як він буде розвиватись і в чому я можу бути корисний як автор

Архів в довгостроковій перспективі стане одним з ключових ресурсів пошуку і аналізу фотографій, зроблених в Україні під час війни. Після першого етапу збору фотографій з початку повномасштабного вторгнення, ми плануємо розширяти часові рамки архіву до початку Євромайдану у 2013 року.

Ми співпрацюємо з фотографами та збираємо фотографічні серії та світлини документації цієї війни. Ми також просимо приймати участь у заходах, які ми організовуємо.

9

Чи можу я надавати світлини зроблені для інших медіа, агенцій, замовлень в архів?

В першу чергу це залежить від контракту, який ви підписували з замовником, або агенцією, яка вас репрезентує. Ми є некомерційним культурним проектом. Отже ми радимо перевірити контракт і звязатися з замовником чи можете ви надавати ці світлини.

За потреби ми можемо зв'язатися з вашим замовником, за узгодженням підписати 3-х сторонній контракт або надати офіційного листа з запитом до вашого замовника.

10

В архіві можна зберігати всі свої зйомки/власний архів?

Архів зберігає історію війни, а також українську культурну спадщину у формі візуальної документації.

Зберігатимуться сформовані серії/проєкти, що пов’язані з тематикою архіву.

подати свою кандидатуру
подати свою кандидатуру