12 грудня 2023 року Ukrainian Warchive оголосив переможців третьої хвилі мікрогрантів. Вісім фотографів, які документують російську агресію в Україні та життя військових та цивільних під час війни, отримають по 1000 євро, а також допомогу у просуванні своїх проєктів.
Вперше команда архіву обирала проєкти не серед заявок, отриманих у ході відкритого конкурсу, а за рекомендаціями представників професійної спільноти. Фотографи, фоторедактори, куратори та керівники фотографічних інституцій запропонували кандидатів на отримання гранту, серед яких було обрано вісім переможців.
— Ідея нашого гранту в тім, щоб підтримати дійсно важливі проєкти. І шанс на отримання такої допомоги має бути й в тих, хто не відстежує оголошення про конкурси, — пояснює директорка Ukrainian Warchive Еміне Зіятдінова. — До того ж номінацій від професіоналів — це спосіб розширити базу архіву, долучаючи до нього нові імена. Фотографи, що працюють на фронті, керують професійними спільнотами, краще знають своїх колег, тож нам важливо було почути їхню думку.
Всі переможці хвилі працюють в різних візуальних стилях та в різних тематичних напрямках.
Київський фотожурналіст Анатолій Степанов документує війну вже майже десять років. Початок повномасштабного вторгнення Росії в Україну він зустрів у Краматорську і з тієї пори половину часу проводить на фронті. Степанов ходив у розвідку боєм із десантниками 79 бригади, фотографував наслідки російського обстрілу на Краматорському вокзалі 8 квітня 2022 року. Наступні шість тижнів Анатолій Степанов працюватиме над проєктом «Десять років», розповіддю про війну в Україні від 2014 року і до сьогодні. Історія складатиметься зі 100 неопублікованих фотографій автора.
Інший переможець хвилі, черкаський портретист Ігор Єфімов, продовжить роботу над проєктом «Незламні» — історіями про реабілітацію українських військових, що отримали важкі поранення на війні.
— Моя мета — не лише підтримати безпосередніх героїв-учасників, примирити їх із новою реальністю, але і показати ширшому колу глядачів цю нову реальність, зробити ветеранів більш видимими для суспільства, донести до людей, що від цих воїнів не можна відвертатись, а навпаки, вони як ніхто заслуговують і потребують нашої уваги та поваги, — каже Ігор Єфімов.
Переможці третьої хвилі мікрогрантів Ukrainian Warchive
Назар Фурик (проєкт «Херсон») продовжить роботу над серією фотографій про Херсон та Херсонщину, яка розповідає про волонтерські ініціативи, що допомагають цивільному населенню регіону.
Ніколетта Стоянова («Broken Matrix») досліджуватиме, як цивільне населення почало адаптуватися до війни, з якими контрастами стикаються ті, хто повертається з фронту.
Данило Дубчак («На краю пісків») працюватиме над серією репортажів про життя переселенців у модульних містечках Запоріжжя. Про додаткові виклики, які постають перед дорослими та дітьми, що мешкають у тимчасових будиночках взимку.
Яків Ляшенко («Зруйновані життя») документує життя людей у прифронтових містечках та селах Харківської та Донецької областей. Задум автора передбачає створення платформи, яка зробить його героїв більш видимими у суспільстві.
Софія Гомін («Анімаполіс Війни») звертає увагу на проблему домашніх тварин, господарі яких загинули, або поспіхом евакуювались, залишивши своїх улюбленців. Її проєкт розповідає про травми (зокрема психічні) тварин на прифронтових територіях, а також про людей, які цих тварин рятують.
Костянтин Поліщук («Земля отруєна») досліджує проблему замінованих територій в Україні.
Ігор Єфімов («Незламні») досліджує проблему реабілітації та видимості у суспільстві тяжко поранених військових з ампутаціями.
Анатолій Степанов («Десять років») працюватиме із власним архівом і складе історію зі ста світлин, що документують війну в Україні з 2014 року.
Проєкти переможців увійдуть до архіву, кращі роботи будуть представлені на виставках та скринінгах, запланованих Ukrainian Warchive у 2024 році.
Загалом всього вже 28 українських фотографів отримали гранти від Ukrainian Warchive. Проєкти десятьох авторів увійшли до книги «13 історій війни», яку Ukrainian Warchive готує до публікації разом із Фондом Hasselblad та Інститутом Гуманітарних наук у Відні (IWM).
Роботи Єлизавети Букреєвої, Яни Кононової, Юлії Кочетової, Романа Бордуна, Іванна Сідач, Саші Курмаза, Сергія Полежаки, В'ячеслава Ратинского, Владислава Мусієнко, Олена Гром, Романа Пашковський були представлені на індивідуальних і групових виставках у Швеції: в Центрі Фотографії у Стокгольмі, в галереї Rikstolvan та Radhuset в Ульрісегамні.